SMC30J70CA
DigiKey Part Number
497-SMC30J70CATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC30J70CACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC30J70CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 26.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V