SMC30J15A
DigiKey Part Number
497-SMC30J15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC30J15ACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC30J15ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 123A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC30J15A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V