SMB6F8.5A
DigiKey Part Number
497-19053-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19053-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB6F8.5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBFLAT
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBflat
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V