SMB6F6.5A
DigiKey Part Number
497-19051-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19051-1-ND - Cut Tape (CT)
497-19051-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB6F6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBFLAT
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 56A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBflat
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
7.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V