SMB15F48AY
DigiKey Part Number
497-SMB15F48AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB15F48AY
Description
TVS DIODE 48VWM 100VC SMBFLAT
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 100A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBflat
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMB15F48AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V (Max)
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V