SM6F14AY
DigiKey Part Number
497-SM6F14AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SM6F14AYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SM6F14AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM6F14AY
Description
TVS DIODE 14VWM 29VC SOD128FLAT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29V Clamp 136A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD128Flat
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM6F14AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
136A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V (Max)
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
15.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29V