SM6F13AY
DigiKey Part Number
497-SM6F13AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SM6F13AYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SM6F13AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM6F13AY
Description
TVS DIODE 13VWM 27.2V SOD128FLAT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.2V Clamp 147A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD128Flat
EDA/CAD Models
SM6F13AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
147A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V (Max)
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.2V