SCT1000N170
DigiKey Part Number
SCT1000N170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT1000N170
Description
HIP247 IN LINE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 7A (Tc) 96W (Tc) Through Hole HiP247™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCT1000N170 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.3 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
133 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
HiP247™
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.3Ohm @ 3A, 20V