LF33ABPT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 188
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA PPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LF33ABPT
DigiKey Part Number
LF33ABPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF33ABPT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
PPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA