LF120CPT
DigiKey Part Number
LF120CPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF120CPT
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA PPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA PPAK
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
Packaging
Tube
PSRR
69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
PPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA