LDL112D18R
DigiKey Part Number
LDL112D18R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL112D18R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A 8-SOIC
Category
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
400 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
57dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.2A