LDK120PU25R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3.710
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 740
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-DFN (1.2x1.3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LDK120PU25R
DigiKey Part Number
497-14682-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK120PU25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 6-DFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LDK120PU25R Models
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFDFN
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
6-DFN (1.2x1.3)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 200mA