LDK120PU08R
DigiKey Part Number
497-14678-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14678-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14678-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK120PU08R
Description
IC REG LINEAR 0.8V 200MA 6-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-DFN (1.2x1.3)
EDA/CAD Models
LDK120PU08R Models
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFDFN
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Supplier Device Package
6-DFN (1.2x1.3)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 200mA