LDH40PURY
DigiKey Part Number
497-LDH40PURYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-LDH40PURYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-LDH40PURYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDH40PURY
Description
IC REG LIN POS ADJ 200MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 200mA 6-DFN (2x2)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Supply (Max)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB ~ 65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Regulators
1
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
40V
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1V @ 200mA