LD59015C33R
DigiKey Part Number
497-10611-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10611-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10611-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD59015C33R
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA SOT-323-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-323-5
EDA/CAD Models
LD59015C33R Models
Category
Current - Output
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 150mA