LD59015C15R
DigiKey Part Number
497-13240-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13240-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13240-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD59015C15R
Description
IC REG LIN 1.5V 150MA SOT-323-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-323-5
EDA/CAD Models
LD59015C15R Models
Digi-Reel®
PSRR
76dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V