LD3985G28R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 5.029
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2.786
Datasheet
Analog Devices Inc.
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD3985G28R
DigiKey Part Number
LD3985G28R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD3985G28R
Description
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LD3985G28R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V