LD39080PT33-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 6
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA PPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD39080PT33-R
DigiKey Part Number
497-6018-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39080PT33-R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA PPAK
Customer Reference
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
PSRR
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
PPAK
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 800mA