LD39015J25R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 633
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 0
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD39015J25R
DigiKey Part Number
LD39015J25R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39015J25R
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA 4-FLIPCHIP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-FlipChip
Category
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
74dB ~ 67dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, FCBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
4-FlipChip
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 100mA