LD2985BM18R
DigiKey Part Number
497-3497-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3497-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3497-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2985BM18R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD2985BM18R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
45dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA