LD2982AM35R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.819
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD2982AM35R
DigiKey Part Number
LD2982AM35R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2982AM35R
Description
IC REG LINEAR 3.5V 50MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
45dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 50mA