LD29300P2M33R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 8.153
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A P2PAK-4
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD29300P2M33R
DigiKey Part Number
497-3475-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29300P2M33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A P2PAK-4
Customer Reference
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
50 mA
Current - Supply (Max)
100 mA
PSRR
67dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
P2PAK-4
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 3A