LD29300P2M18R
DigiKey Part Number
497-3473-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29300P2M18R
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A P2PAK-4
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A P2PAK-4
Current - Quiescent (Iq)
50 mA
Current - Supply (Max)
100 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
P2PAK-4
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 3A