LD29300D2M25R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 240
Datasheet
Similar
MaxLinear, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A D2PAK-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD29300D2M25R
DigiKey Part Number
497-1501-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29300D2M25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 mA
Current - Supply (Max)
100 mA
PSRR
70dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
D2PAK-3
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 3A