LD29300D2M15R
DigiKey Part Number
497-1499-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29300D2M15R
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A D2PAK-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A D2PAK-3
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
D2PAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V