LD29150PT18
DigiKey Part Number
LD29150PT18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29150PT18
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A PPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A PPAK
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
80 mA
Packaging
Tube
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
PPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1.5A