LD29150PT15R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 59.271
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A PPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD29150PT15R
DigiKey Part Number
LD29150PT15R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29150PT15R
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A PPAK
Customer Reference
Detailed Description
Current - Supply (Max)
80 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V