LD29150P2T33R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 104
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 59.271
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.951
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A P2PAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD29150P2T33R
DigiKey Part Number
497-7779-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29150P2T33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A P2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
80 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
67dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
P2PAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
P2PAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1.5A