LD29150DT15R
DigiKey Part Number
497-1493-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29150DT15R
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DPAK
Current - Supply (Max)
80 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V