LD29080DT25R
DigiKey Part Number
497-4242-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-4242-1-ND - Cut Tape (CT)
497-4242-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29080DT25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD29080DT25R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
35 mA
Part Status
Active
PSRR
70dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
13V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 800mA