LD1117DT18C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3.504
Datasheet
Similar
Texas Instruments
onsemi
onsemi
In Stock: 523
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD1117DT18C
DigiKey Part Number
LD1117DT18C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117DT18C
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA