LD1086V33 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1.961
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.124
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 25
Analog Devices Inc.
In Stock: 536
Analog Devices Inc.
In Stock: 183
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD1086V33
DigiKey Part Number
497-3450-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1086V33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LD1086V33 Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
79dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A