LD1086DT18TR
DigiKey Part Number
497-3444-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1086DT18TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD1086DT18TR Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
82dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A