L6932H1.2TR
DigiKey Part Number
497-7766-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6932H1.2TR
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8-HSO
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2A 8-HSO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L6932H1.2TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V