L6932D1.8
DigiKey Part Number
L6932D1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6932D1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 2A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L6932D1.8 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
Mfr
PSRR
75dB (120Hz)
Packaging
Tube
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V