L4940D2T85
DigiKey Part Number
L4940D2T85-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L4940D2T85
Description
IC REG LINEAR 8.5V 1.5A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D2PAK
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
50 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
68dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
17V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.5V
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1.5A