L4931CDT120-TR
DigiKey Part Number
L4931CDT120-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L4931CDT120-TR
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA DPAK
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1.6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
7 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA