ITA6V5B1RL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ITA6V5B1RL |
Description | TVS DIODE 5VWM 12VC 8-SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V Clamp 25A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ITA6V5B1RL Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 300W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 750pF @ 1MHz |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 5 | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 6.5V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V |