FERD40L60CTS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 4
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 20A Through Hole TO-220-3
STMicroelectronics FERD Rectifiers | Digi-Key Daily
FERD40L60CTS
DigiKey Part Number
497-17696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD40L60CTS
Description
DIODE ARRAY FERD 60V 20A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FERD40L60CTS Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
545 mV @ 20 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.1 mA @ 60 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A