FERD40H100SG-TR
DigiKey Part Number
497-16953-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16953-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16953-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD40H100SG-TR
Description
DIODE FERD 100V 40A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 40A Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FERD40H100SG-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
190 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
40A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
705 mV @ 40 A