FERD20S100STS
DigiKey Part Number
497-18626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD20S100STS
Description
DIODE FERD 100V 20A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 20A Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FERD20S100STS Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 10 A