EVLCMB1-90WADP
DigiKey Part Number
EVLCMB1-90WADP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVLCMB1-90WADP
Description
EVAL BOARD FOR STCMB1
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
STCMB1 - 1 Non-Isolated Output AC/DC, Primary and Secondary Side with PFC Evaluation Board
Category
Current - Output
4.75A
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Resonant
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary and Secondary Side with PFC
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
STCMB1
Power - Output
90W
Base Product Number
Voltage - Output
19V