EVAL6932D1.2
EVAL6932D1.2
DigiKey Part Number
497-5506-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVAL6932D1.2
Description
EVAL BOARD FOR L6932
Customer Reference
Detailed Description
L6932 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Input
2V ~ 14V
Packaging
Bulk
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
L6932
Voltage - Output
1.2V