Image for ESDALC6V1M3R is not available
ESDALC6V1M3R
DigiKey Part Number
497-ESDALC6V1M3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDALC6V1M3R
Description
TVS DIODE 5VWM SOT883
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-883
Category
Power - Peak Pulse
30W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
11pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
2
Package / Case
SC-101, SOT-883
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)