ESDALC6V1-1BM2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 118
Datasheet
Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882
ESDALC6V1-1BM2
DigiKey Part Number
497-5543-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDALC6V1-1BM2
Description
TVS DIODE 3VWM SOD882
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
140W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Zener
Package / Case
SOD-882
Bidirectional Channels
1
Supplier Device Package
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3V
Base Product Number
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V