BZW50-150B
DigiKey Part Number
497-12477-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12477-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW50-150B
Description
TVS DIODE 150VWM 343VC R6
Customer Reference
Detailed Description
343V Clamp 175A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
EDA/CAD Models
BZW50-150B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
175A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
850pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
166V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
343V