BYW99PI-200RG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.421
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.314
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 15A Through Hole TOP-3 Insulated
BYW99PI-200RG
DigiKey Part Number
497-3809-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW99PI-200RG
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TOP-3I
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TOP-3 Insulated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TOP-3I
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 12 A