BYW51FP-200 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 404
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 22
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack
BYW51FP-200
DigiKey Part Number
BYW51FP-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW51FP-200
Description
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO-220FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 8 A