BYV255V-200 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 2 Independent 200 V 100A Chassis Mount ISOTOP
BYV255V-200
DigiKey Part Number
497-2694-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV255V-200
Description
DIODE MODULE GP 200V 100A ISOTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
80 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 100 A