BYT30P-1000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 65
Datasheet
Image for BYT30P-1000 is not available
BYT30P-1000
DigiKey Part Number
BYT30P-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYT30P-1000
Description
DIODE STANDARD 1000V 30A SOD932
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 30A Through Hole SOD-93-2
Datasheet
EDA/CAD Models
BYT30P-1000 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
165 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1000 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
SOD-93-2
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9 V @ 30 A